16 Mayıs 1944 Roman Direniş Günü Nedir? / Sinan Şanlıer

SON DAKİKA

16 Mayıs 1944 Roman Direniş Günü Nedir? / Sinan Şanlıer

Bu haber 16 Mayıs 2020 - 3:01 'de eklendi ve 45644 kez görüntülendi.

Roman toplumunun yüzyıllarca süren ayrımcılık ve nefretle dolu tarihinin en önemli parçalarından birisi 2. Dünya Savaşı yılları ve bu savaşa giden süreç içinde özellikle Almanca konuşulan topraklarda yaşadığı sürgünler, cezalandırılmalar, kıyımlar vs.dir. Bu olayların zirvesini 2 Ağustos 1944 yılılndaki Çingene gecesi (Zigeunernacht) ismiyle de anılan toplu kıyım teşkil eder. O gece, Auschwitz Birkenau toplama kampının B2 nolu bölümünde 3 binden fazla Roman/Sinti‘nin gaz odalarında zehirlenerek ve krematoryumlarda (yakma odaları) yakılarak yok edildiğini artık kaynaklar söyleyebilmektedir.

O günlerin tanıklarından hala hayatta olanlar vardır ve zaman gerek basılı medyada, gerekse sosyal medyada kendileriyle yapılan görüntülü görüşmeleri görebiliyor, haklarında yazılanları da okuyabiliyoruz. Toplama kamplarının ağır koşullarına katlanmak istemeyenlerin, neredeyse hemen tamamı başarısızlığa uğrayan firar girişimleri de olmuş, ama sonucu çoğunlukla daha ağır cezalar ya da ölüm olmuştur. Ancak, firar girişimini başarıyla tamamlayanlar da vardır.

Kamp koşullarının niteliği ve ağırlığı ayrı bir konu olarak kalmak üzere yina aynı yıl, 1944 yılının Mayıs ayında Auschwitz Birkenau toplama kampında yaşanan bir olaya daha vardır ki, tarihe Roman Direnişi olarak geçmiştir. Polonya’da bulunan bu kamp hem Romanların, hem de diğerlerinin en ağır koşullarda yaşadığı ve hayatlarının nihayete erdiği yerlerden biri, en ünlüsü idi. Kampta bulunanlar en ağır koşullarda çalıştırılmakta, çocuklar deneylerde kullanılmakta, sağılık açısından kamp yetkililerine sorun çıkartacak durumda olanlar ise ortadan kaldırılmak üzere gaz odalarına ya da krematoryumlara yollanmaktaydı.

Burada bulunan Romanlar, aynı yılın başlarında diğer kamp esirlerinden işin aslını, kimi çocukların neden ortadan kaybolduklarını, gidenlerin neden geri gelmediklerini öğrenmişler ve bu duruma karşı bir direnişe kalkışmaya niyetlenmişlerdi. Ntekim 16 Mayıs 1944 günü, kampta bulunan Romanlar ellerinde bulunan, kendilerini korayacaklarını düşündükleri kazma kürek ne varsa Nazi askerlerine karşı kendilerini savunmaya, emirleri yerine getirmemeye başlamışlardı. Sabahın erken saatlerinde başlayan bu direnişin ilk hamlesi başarılı olmuştu. Ancak Nazi askerlerinin silahlarıyla Romanların kendilerini savunmak ve kamptan çıkmamak üzere askerlere karşı kullandıkları aletler hiç bir şekilde eşit değildi.

Kaynakların aktardığına göre, Nazi askerleri bu direnişin diğer kamplara yayılmasından korktukları için o günlerde olayın üstüne gitmediler ama zaman içinde böyle bir girişimin bir daha tekrar etmemesi için kamptaki esirleri zaman içinde parça parça başka kamplara taşıdılar. Ve yine kaynakların yazdığına göre süreç içinde o direnişe katılan kimseyi de sağ bırakmadılar. Bilindiği üzere, Auschwitz Birkenau 1944 yılının sonuna kadar faaliyetine devam etmiş, kampta sağ kalanlar ise 27 Ocak 1945 günü kampa giren Rus askerleri tarafından kurtarılmıştır.

copyright© Sinan Şanlıer, izinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.