Biz Doğduk Hayat Zordu. Yaşıyoruz Hayat Zor. Ne Değişti? Ne Değişecek?

SON DAKİKA

Biz Doğduk Hayat Zordu. Yaşıyoruz Hayat Zor. Ne Değişti? Ne Değişecek?

Bu haber 25 Nisan 2020 - 18:15 'de eklendi ve 45644 kez görüntülendi.

Biz Doğduk Hayat Zordu… Yaşıyoruz Hayat Zor… Ne Değişti Hiç! Ne Değişecek Hiç!!

Yaklaşık 2004 Yılından beri Roman Sivil Toplum Kuruluşları var. 2006’da 2. Uluslar Arası Roman Sempozyumunu İstanbul’da  gerçekleştirmiştik. Romanların sorunlarını tartışmıştık. Ön Yargı, Barınma, Sağlık, İstihdam, Eğitim demiştik. Yıl 2020 Hala aynı söylemler deyiz. Yüzlerce çalıştay, sempozyum, toplantılar düzenlendik. Ne Değişti?

Siyasi Partilerin Hazırladıkları Strateji Eylem Planları vardı? Maalesef sözde kaldı. Öncelikle bu planların Hükümet ve Siyasi Partiler tarafından Kamu Kuruluşu yetkililerine, Belediyelere,  Milletvekillerine uygulayıcılara  anlatılması ve uygulanır hale getirilmesi sağlanmalıydı.

Son olarak 14 Aralık 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Roman Çalıştayı Düzenledi. Her Roman Mahallesinde Kreşler açılacak, İstihdam da dezavantajlı olduğumuz için pozitif ayrımcılık yapılacak, barınma ile ilgili destekler verilecek, kadınlarımıza eğitimler, kurslar açılacaktı. 4 ay geçti üzerinden ne sonuç raporlarını elimize alabildik, ne de Romanlara dokunuldu. Bir daha muhatap bile alınmadık. Konunun içerisine maalesef Roman Stk’lar dahil edilemedi. Karar verici pozisyonlarında görev alamadığımız gibi,  bizleri de içine alan bir kurul bile oluşturulmadı. Her zaman olduğu gibi kararları Roman olmayan BÜYÜKLERİMİZ veriyorlar. Bizim düşünme, çözüm üretebilme, gerçekleştirme kabiliyetimiz, yeterliliğimiz olmadığı için olsa gerek.

Maalesef ülkemizde Coronalı günler başladı. Fakirlikle boğuşan Roman mahallelerinin üzerine kabus gibi çöktü. Esnaflık, çiçekçilik, hurdacılık, müzisyenlik, hamallık, çöp toplayıcılığı v.b meslekler  yapan ve günlük kazanan Roman vatandaşlarımız açlık sınırındalar.                                                                                                                  Özcan Purçu, Cemal Bekle ve Dernekler sayesinde İzmir’de Ankara’da Mersin ve bazı illerde çalışmalar yapıldı Mahallelere Büyükşehir Belediyeleri ve diğer belediyeler tarafından destekler verildi. Ama İstanbul’da maalesef bu destekleri göremedik. Romanlar Corona yokken bile açlıkla mücadele ediyorlardı. Roman mahalleleri yardıma ihtiyacı olan mahalleler olmaktan ne zaman çıkacak. Ne zaman Siyasiler gerçekten bu mahallelerin dertlerine dokunacak. Yıllardır Ne değişti? Ne Değişecek?

 

İzmir Romanlar açısından en şanslı ilimiz. İki milletvekilimiz var. Özcan Purçu ve Cemal Bekle ikisinin çalışmalarını da gururla takip ediyoruz. İzmir ve çevresinde bu vekiller halka dokunuyorlar ama ülkenin her yerinde yaşayan Roman vatandaşlarımıza yetişme şansları yok. Peki bizim oy verdiğimiz İstanbul’da Türkiye’nin diğer illerinde yaşayan ROMAN OLMAYAN SAYIN VEKİLLERİMİZ NEREDELER? Parti ayırmadan soruyorum bu günlerde sahada olması gereken vekillerimiz seçimlerde mi mahallelere inecekler? İstanbul’da  Roman Kökenli vekilimizin olmasını mı bekleyeceğiz? Trakya’da ne zaman göreceğiz seçtiğimiz oy verdiğimiz SAYIN VEKİLLERİMİZİ?

Mahallelerde 2 göz odada, çadırlarda yaşayan Roman vatandaşlarımızın sorunları büyük. Bir an önce siyaset ötesi çalışmalar düzenlenmeli. Hastalık biter bitmez acil eylem planları yapılmalı. Bizim çocuklarımız okuma yazma bilmiyorlar. Uzaktan Eğitimi nasıl kavrayacaklar? Asıl sorun bu mahallelerdeki öğrencilerin yetiştirilmesinde. Eğitim almalarında. Bizim mahallelerimiz ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı mutlaka acil Eğitim planlaması yapmalıdır. Hastalık biter bitmez tamamlayıcı eğitim programları hazırlanmalıdır. Bu eğitimler sürekli hale getirilmelidir.

Atatürk’ümüzün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun.

Aydın ELBASAN

Bir Daha ki Yazımızda görüşmek üzre, Sağlıcakla, Roman Haberde Kalın, Hoşcakalın..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.